Iğdır’ın Esrarengiz 6 Tarihi Yeri

Iğdır’ın Esrarengiz 6 Tarihi Yeri

Korkan Yaylası’nda bulunan derin bir çukurdur. 1892 yılında düşen gök taşı bu çukuru açmıştır. Gök Taşı Çukuru’nun çevresi zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Keşfedilmesi gereken bir doğal harikası olarak gösterilen çukur, Iğdır’a gidenlerin merakla uğradığı ve göktaşının bıraktığı izleri fotoğrafladığı bir gezi noktası.

Göktaşı (Meteor) Çukuru

Iğdır, yüzlerce yıl pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi dokusuyla sevilen kentlerimizden biri…

Iğdır tarihsel dokuları ile varlığını korumaya devam ediyor. Iğdır’ın tarihi turistik noktaları, Doğu Anadolu coğrafyasına yayılmıştır. Kültürel bir değere sahip olması şehri ayrıcalıklı bir hale getirmiştir. Yaylacılık kültürünün hakim olduğu yörede geçmişin katmanları, yerel halkın kültürüyle birleşmiş ve güçlü bağlar kurmuştur.

Harabeler

1- Karakale Harabesi

Karakale Harabesi

Ermenistan ve Azerbaycan sınırına yakın bir yerde konumlanan Karakale Harabesi, kentin en mistik ve etkileyici tarihi yapılarından biri. Bir savunma kalesi olan Karakale Harabesi, mimari dokusuyla ön plana çıkan bir Orta Çağ mirası. Bölgede bulunan en eski yerleşim kalesi olmasının yanı sıra yapıldığı dönemin mimarisinin en canlı örneği…

Tuzluca ilçesinde yer alan kalenin Urartular döneminde yapıldığı düşünülüyor. 1600 ve 1800’lü yıllarda maruz kaldığı depremler sonucu tahrip gören kalenin büyük bir bölümü halen ayaktadır.

2- Ahura Harabeleri

ahura harabeleri

Ağrı Dağı’nın kuzey yamaçlarında Aralık ilçesinde yer alan Ahura Harabeleri, M.Ö. 2. Yüzyılda Artaksiyalı Krallığı zamanında inşa edilmiş. Yakup Vadisi’nde yer alan harabeler 1.750 metre uzunluğunda oldukça ihtişamlı bir görünüme sahip. Diğer yandan harabelerin bulunduğu alanda yapılan kazı çalışmaları sonucunda pek çok tarihi kalıntıya rastlanmış.

Kervansaraylar

3- Selçuklu Harmandöven Kervansarayı

Selçuklu Harmandöven Kervansarayı

Selçuklu döneminden kalan bir mimari yapı olan Harmandöven Kervansarayı, Selçuklu mimarisinin belirgin özelliklerini yansıtan tarihi bir yapıdır. Asma Köyü yolu üzerinde bulunan bu yapı 13. yüzyıldan günümüze kadar sağlamlığını korumuş.

Selçuklu taş işlemeciliğinin en güzel örneklerinden birini göreceğiniz kervansaray, 1986 yılında koruma altına alınmış. Iğdır merkezden 15 km mesafede Harmandöven Köyü yakınlarında yer alan kervansaray, Tebriz-Sivas İpek Yolu güzergahında 13. Yüzyıl sonlarında Anadolu Selçuklu Devleti Sürmeli Emiri Şerafeddin Ejder tarafından yaptırılmış.  Duvarları yontu taşlı kaplı olan eser, açık avlulu şekilde tasarlanmış.

4- Tuzluca Tuz Mağaraları – Gökkuşağı Tepeleri

Tuzluca Tuz Mağaraları

Türkiye’nin 100 yıllık tuz ihtiyacını karşılayabilecek potansiyele sahip olan Tuzluca Tuz Mağaraları, astım hastaları için şiddetle önerilen bir doğal güzellik. Günlük 60 ton tuz üretebilecek kapasitedeki mağaralar, sağlık turizmine kazandırılmak için sıra bekliyor. Doğa fotoğrafçıları ve sporcularının uğrak yeri haline gelen mağaralar, Gökkuşağı Tepeleri olarak anılan bölgede yer alıyor.

Mezarlar ve Çukurlar

5- Koç Başlı Mezarlar

Koç Başlı Mezarlar

Karakoyunlular döneminden kalan bir eser, koç başlı mezarlar. Eski mezarların başına simgesel amaçlarla eklenen bir sembol. Orta Asya Türk Kültürü’nden esinlenen Karakoyunlular, ölen yiğitleri için bu mezar başlıklarını yaptırırlarmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir